NutriBiotic, Raw Organic Rice Protein, Plain, 3 lbs (1.36 kg)

 • Виробник: NutriBiotic
 • Код товару: NBC-03001
 • upc код: 728177030018.
 • Наявність: Є в наявності
 • Вага товару: 1.77 кг. Розміри (ДxШxВ): 15x15x25.1 см.
 • ₴3419
 • ₴3077Підтримка по:
 • USDA Organic
 • Vegan
 • Certified Organic
 • Certified Kosher
 • Gluten & GMO Free*
 • NutriBiotic® Organic Rice Protein is an excellent source of high quality, vegan protein powder providing an extensive array of naturally occurring amino acids, the building blocks of protein.

  Boost your nutrition and energy with this wholesome, protein formula!

  NutriBiotic Organic Rice Protein is produced by means of a unique enzyme process. A proprietary blend of plant enzymes is used to separate the fiber and carbohydrates from the protein portion of the whole grain, brown rice. Due to the enzyme process, color, taste, and texture may vary. NutriBiotic Rice Protein is made without artificial flavors, artificial sweeteners, artificial colors, chemicals, pesticides, herbicides, PCBs, MSG, preservatives, milk, eggs, soy, yeast, wheat, corn, and nuts.

  *We do not use ingredients that were produced using biotechnology.

  Рекомендації із застосування

  As a protein source, add one serving to a shaker bottle or glass. Add water, rice milk, or beverage of your choice. Shake or mix well. You may also add a serving to your favorite smoothie or recipe.

  Not intended for children under the age of 7 years.

  Інші інгредієнти

  Organic rice protein.

  Попередження

  As with any food supplement, you should consult your physician before using this product. Keep out of reach of children. If you are nursing, pregnant, or considering pregnancy, you should consult your healthcare practitioner prior to using this product. California Residents: Consuming this product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. P65.

  Notice: Use this product as a food supplement only. Do not use for weight reduction.

  Поживна цінність
  Serving Size: 2 Tbsp. (15 g)
  Serving Per Container: 90
  Amount Per Serving %Daily Value*
  Calories 60
  Total Fat 0 g 0%
  Saturated Fat 0 g 0%
  Trans Fat 0 g
  Cholesterol 0 mg 0%
  Sodium 5 mg <1%
  Total Carbohydrate 2 g <1%
  Dietary Fiber <1g 3%
  Total Sugars 1 g
  Includes 0 g Added Sugars 0%
  Protein 12 g 24%
  Vitamin D 0 mcg 0%
  Calcium 1 mg <1%
  Iron 2 mg 10%
  Potassium 0 mg 0%
  Phosphorus 29 mg 3%
  Manganese <1 mg 1%
  *The % Daily Value (DV) tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice.
  Naturally Occurring Amino Acids Per 15 g Serving
  Alanine 690 mg
  Arginine 975 mg
  Aspartic Acid 1125 mg
  Cystine 240 mg
  Glutamic Acid 2235 mg
  Glycine 540 mg
  Histidine* 285 mg
  Isoleucine* 510 mg
  Leucine* 1035 mg
  Lysine* 375 mg
  Methionine* 345 mg
  Phenylalanine* 675 mg
  Proline 540 mg
  Serine 645 mg
  Threonine* 450 mg
  Tryptophan* 165 mg
  Tyrosine 600 mg
  Valine* 720 mg
  *Essential Amino Acid
  Покупець 2023-11-30

  Змішайте інулін і какао-порошок, розчиніть в 50 мл гарячої води, додайте 1 столову ложку меду, додайте 100 мл молока, потім додайте рисовий білок і збовтайте. Коли мені це набридає, я думаю використовувати зелений порошок, але я не втомлююся від цього, тому що я люблю шоколад. Він виглядає грубішим, ніж сироватковий протеїн, який я пив раніше, і, звичайно, смак відрізняється, але я п’ю його, сподіваючись полегшити алергію. Це трохи дорогувато, але добре бути сирим органічним!

  Покупець 2023-11-30

  У мене не дуже звички, тому випити було легше, ніж я думав. Я пив соєвий протеїн і сироватковий протеїн, але це найлегше продовжувати, тому що він не навантажує організм і не дає важкості в животі. Я п’ю його з порошком зеленого соку, соєвим борошном і кленовим сиропом.

  Покупець 2023-11-30

  Смак нормальний. Це трапляється з усіма протеїновими коктейлями, що важко змішати всі шматочки. Було б чудово, якщо б можна було покращити текстуру. Чудово змішувати з іншими інгредієнтами.

  Покупець 2023-11-30

  Я дуже задоволений цим органічним рисовим протеїном від Nutribiotic. Запах порошку дуже чистий і свіжий, і, як не дивно, на смак він теж такий. Я виявив, що його досить легко змішувати з водою, але якщо ви не п’єте його швидко, можливо, вам доведеться часто струшувати/помішувати. Він також має чудовий смак, змішаний з йогуртом або вівсянкою, за консистенцією дещо схожий на рисовий крем. Я віддаю перевагу простому варіанту, який містить лише основні інгредієнти.

  Покупець 2023-11-30

  Він не має особливого смаку, і я використовую його в соєвому молоці та для приготування хліба на пару. Оцінка амінокислот також хороша, тому рекомендується. Я також вирішив видалити абсцизову кислоту з пророщеного коричневого рису.

  Notice: Undefined variable: pagination in /home/ultram/domains/iherb.in.ua/public_html/catalog/view/theme/pav_flower/template/product/info/default.tpl on line 78

  Написати відгук

  будь Ласка авторизуйтесь або створити обліковий запис перед тим як написати відгук

  білки, рисовий білок